Barum Rally - Peugeot v jámě lvové

Na nadcházející Barum Czech Rally Zlín se očekává především souboj mezi posádkami na vozech Škoda a Peugeot. Ve výhodě by měly být škodovky s Hänninenem, Kopeckým, Loixem, Wilksem a Valouškem, ale Peugeot rozhodně neskládá zbraně předem

V dosavadním průběhu seriálu IRC sice Škoda vyhrála.., zatímco Peugeot, ale soutěž na Azorských ostrovech ukázala, že štěstí dokáže být vrtkavé. Ale o tom se přesvědčil hned následující soutěži na Madeiře také Peugeot. 0Ještě dvě zkoušky před cíle vedl Hänninem před domácím Magalhaesem s Peugeotem a Kopeckým. Jenže pak Fin prorazil pneumatiku, klesl na čtvrté místo a vedení se ujal Kopecký. Do cíle zbývalo asi dvacet kilometrů, když havaroval a z vítězství se radoval Magalhaes před Meekem jedoucí rovněž s Peugeotem. Häninnen si nakonec připsal body za třetí místo. Neúspěch si tým Škoda Auta vynahradil na Madeiře. Při svém druhém startu se Škodou Fabia S2000 vyhrál Belgičan Loix s půlminutovým náskokem před Kopeckým, třetí dojel Hänninen, jenž si tak pojistil vedení v průběžné klasifikaci. Naopak havárie Magalhaese znamenala stop pro Barum Czech Rally, cíl pro technické potíže neviděl ani Meeke.

Kris Meeke

V roce 2009, získal titul IRC skončil na Barum Rally Zlín na druhém místě. „Prorazil jsem pneumatiku hned v super speciálce ve městě. Vím, kde jsem zavadil o obrubník. Tu chybu už nezopakuji. Další dva dny jsem udělal vše proto, abych se dostal na druhé místo, ale i kdybych k té chybě nedošlo, nemyslím si, že bych mohl dopadnout lépe: Jan Kopecký je na svém domácím teritoriu příliš rychlý. Letos, po ponaučení ze začátku sezóny, budu spokojený, když skončím na stupni vítězů. Barum Rally miluji! Tento závod IRC se nejvíc blíží tomu, s čím se setkávám doma v Irsku. Závod je rychlý, zrádný, rozmanitý, překvapivý. Musíte být pořád ve střehu, protože povrch se neustále mění.“
Kris se cítí na obtížný český povrch připraven lépe než před 12 měsíci.
„Není pochyb o tom, že inženýři týmu Peugeot Sport odvedli skvělou práci. Vůz 207 S2000 udělal obrovský krok vpřed, pokud jde o komfort řízení. Jeho reakce jsou postupné, předvídatelné, takže mohu v pohodě zvládat nerovnosti povrchu a kluzké úseky. Jsem nadšený optimista, ale svůj optimismus krotím a připomínám si, kolikrát jsem tento rok něčemu věřil až příliš.
Můj způsob závodění v rallye se nemění. Titul mi zatím definitivně neuniknul, ještě mám šanci. Budu zkoušet štěstí až do konce. Nikdy to nevzdám!“

Bryan Bouffier

Druhým jezdcem, který má šanci na dobré umístění je Bryan Bouffier, který se podílí na mistrovstvích Francie a Polska, a v Rally Bohemia dojel druhý. Českou soutěž dobře zná, nepojede ho poprvé. V roce 2008 skončil na třetím místě.
„Z hlediska řízení je to moc dobrá rally. Soutěž je velmi oblíbená a má skvělou atmosféru. Není snadné najít kompromis mezi lehkostí řízení a efektivitou. Vůz musí zvládnout časté nerovnosti terénu, ale současně efektivně vybírat nejrychlejší zatáčky. V každém případě udělám vše proto,abych pro Peugeot získal v Poháru konstruktérů IRC co nejvíc bodů.

Thierry Neuville

Čtvrtý ze šesti letošních startů pojede Thierry Neuville za volantem modelu 207 S2000, který připravil Peugeot Belgie-Lucembursko. „Jako prakticky všude tento rok se musím se vším seznámit a naučit se to. Od rallye v Ypres jsem jen neřídil. Nejdříve musím znovu objevit moje zvyky, dostat se do toho, potom postupně zvýším tempo, s ohledem na svoje limity, protože v mém autě nejsou všechny ty novinky jako v autech Krise a Bryana.“
Na startu bude jedenáct vozů Peugeot 207 S2000, mezi nimi jeden, který připravil Peugeot Turecko pro Burçu Cetinkayovou. Tato mladá závodnice také získává zkušenosti v jednotlivých rally Evropy.

Průběžné pořadí IRC: 1. Hänninen (54), 2. Kopecký (47), 3. Magalhaes (30), 4. Wilks (25), 5. Meeke (23)