Rallye Liepaja vyhrál Lappi se Škodou Fabia S2000

Posádka Esapekka Lappi/Janne Ferm triumfovala s vozem Škoda Fabia S2000 ve druhé soutěži letošního ERC v Lotyšsku s náskokem 34.7 sekund před domácím hrdinou Vasilijem Gryazinem s Fordem Fiesta S2000. Kolegové z týmu Škoda Auto Deutschland Sepp Wiegand a Frank Christian dojeli pátí.

„Janne a já jsme velmi šťastní“, říká Lappi, který zvítězil v celkem sedmi rychlostních zkouškách z celkových 12. Poté co 23 letý Fin převzal v sobotu večer vedení, musel jej ještě po první ranní nedělní erzetě jednou předat zpět Gryazinovi. Poté však již Lappi konkurenci ujížděl, vyhrál čtyři zkoušky ze šesti a dojel si pro celkové třetí vítězství v ERC ve své ještě mladé kariéře.
„Byla to pro nás nová a velmi, velmi těžká rally, přestože my Finové máme sníh rádi“, pokračoval Lappi. „Konkurence nám nic nedarovala. Museli jsme opravdu bojovat, abychom drželi správnou stopu. Fabia Super 2000 je skvělé auto a od prvního do posledního metru fungovalo skvěle. Můj díky patří celému týmu. V těchto ledových podmínkách to bylo pro všechny opravdu náročné. Už se těšíme na další rally.“
Wiegand, který v pátek vyhrál úvodní kvalifikační zkoušku kolem přístavního města Liepāja u Baltského moře, uhájil v neděli pátou pozici. „Byla to pro nás rally s vzestupy a pády, říká Wiegand. „S volbou startovní pozice jsme se netrefili, neboť jsme neočekávali tolik sobotního sněžení. Ale v dalším průběhu soutěže jsme dělali pokroky a ukázali, že se můžeme měřit s nejlepšími“. Německý talent zajel dokonce nejrychlejší čas na předposlední zkoušce.
Lotyšská rally byla druhou soutěží letošního ERC. Po zrušení termínu soutěže v Rumunsku z důvodu povětrnostních podmínek bude další soutěží Akropolis rally v Řecku koncem března.
Za druhým Gryazinem skončil na třetím místě Ir Breeg a se čtvrtou příčkou se musel spokojit Polák Kajetanowicz. V druhé etapě odpadli pro technické problémy Jarek Orsák a Jaromír Tarabus.

1.Lappi – Ferm Janne Škoda Fabia S200002:13:11.5