Autokaleidoskop

Denně aktualizovaný magazín ze světa automobilů, veteránů, automobilového sportu a cestování

Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety zapomníky

Také příspěvková organizace Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou se připojila k významné celostátní akci „Rok české hudby“, a to konkrétně realizací rozsáhlé tematické putovní výstavy nazvané „Smetana zapomenut v kameni aneb Výlety „zapomníky“.

Své síly tentokrát lomničtí muzejníci spojili s prestižní institucí – Národním muzeem (NM) v Praze, konkrétně s Českým muzeem hudby. Zcela programově tak navazujeme na obdobnou záležitost z léta roku 1971, kdy opět ve spolupráci s NM Praha vznikl projekt „100. výročí pobytu Bedřicha Smetany v Lomnici nad Popelkou“, kterou jsme si společně tehdy připomněli návštěvu významné osobnosti hudebního světa v našem městě.

Aktuální výstava z roku 2024 bude rozsáhlejší, oproti té, konané před více jak půl stoletím. Bude se jednat o 10 speciálně připravených panelů s reprodukcemi dobových archivních materiálů a fotografií. Ve vitrínách návštěvníci zhlédnou kolekci třírozměrných předmětů, zapůjčených ze sbírek Národního muzea, se stejným jmenovatelem – výjevy z nejznámějšího Smetanova díla – opery „Prodaná nevěsta“, např. se jedná o džbány, sklenice, hrníčky, talířky, poháry, dýmky, vějíře nebo slánky či dózy na potraviny z kuchyní našich prababiček

K vidění je i několik uměleckých děl na dané téma, např. obraz Bedřicha Smetany od O. Španiela, či busty od sochaře J. V. Myslbeka. Za jeden z nejcennějších exponátů prezentovaných na výstavě můžeme zmínit zrestaurovaný originální kostým „tanečnice“ z Prodané nevěsty z roku 1892, tehdy používaný v Národním divadle.


Samostatnou kapitolu tvoří vitrína věnovaná pobytu B. Smetany v Lomnici u Jičína (tehdejší název našeho města) v rámci jeho dovolené v červenci 1871, kdy byl ubytován ve vedlejší budově dnešního muzea, v bývalém hostinci Františka Tančíka (později „Řeháčkův hostinec“ a „Hotel Praha“).


Pro úplnou představu o samotné akci ocitujeme hlavní myšlenku pražských kurátorů výstavy:
„Smetana zapomenut v kameni je fotografickou výstavou, která se věnuje zachycení Bedřicha Smetany v pomníkové tvorbě v plenéru. Autoři cestovali za Smetanou – za jeho kamennou existencí.

Od Aše až k Beskydám. Vystavené fotografie z terénního průzkumu dokumentují stav roku 2015, někdy však také autoři sáhli po historických fotografiích, pokud přinášely zajímavé srovnání.

Sochy mluví – o Bedřichu Smetanovi, jak jej viděla doba. I o sochařích, jak jej viděli oni osobně. V neposlední řadě i o vynaložených finančních prostředcích.

Měl by mluvit (napovědět) i titul výstavy. Mluví o dvojím zapomnění. Mistr Smetana byl sochaři zhmotněn – jako kamenná vize pro další generace. Byl zapomenut, či zapamatován? Naše generace je však svědkem toho, jak byl zapomenut ještě jednou. Ne vždy, ale přesto až bolestně často. Těmi, kteří se dnes o něj mají starat.“
Výstava potrvá až do 21. dubna 2024.



PŘEHLED JARNÍCH PŘEDNÁŠEK:

úterý 12. 3. – „Boudo, budko… aneb Jak se bydlí v přírodě“ – Mgr. Petra Zíková, kurátorka přírodovědných sbírek Regionálního muzea v Jičíně.


úterý 19. března – „Mincovnictví vévody Albrechta z Valdštejna“ – Bc. Jan Viduna – sběratel, dlouholetý člen České numismatické společnosti, aukční analytik a externí redaktor Artplus.


čtvrtek 28. března – „Hudba ve výtvarném umění (od romantismu k moderně)“ – Kristýna Hochmuth (Brožová) – historička umění, kurátorka sbírky grafiky a kresby v Národní galerii v Praze, editorka.


čtvrtek 4. dubna – „Nejen sněženky přivolávají jaro aneb Povídání o sezonních houbách“ – Jana Čapková – předsedkyně Houbařského spolku v Lomnici nad Popelkou.


čtvrtek 11. dubna – „Místní dráha Sudoměř – Skalsko – Stará Paka“ – Mgr. Pavel Blatník – absolvent Univerzity Hradec Králové, obor Historie.


úterý 16. dubna – „Marie Terezie – reformátorka, manželka, matka“ – doc. PhDr. Zbyněk Sviták, CSc. – jeden z předních současných moravských historiků


úterý 23. dubna – “Rodný kraj v obrazech a grafice Antonína Chmelíka, a dalších kreslířů našeho kraje 20. století” – Mgr. Libor Drahoňovský


čtvrtek 23. květen – „Jezdíme okolo – pozůstatky historického silničního značení na Lomnicku“ – Mgr. Pavel Jakubec, vedoucí Statní okresního archivu v Semilech


Začátky všech přednášek jsou od 17 hodin.
______________________________
PŘEHLED KONCERTŮ:

čtvrtek 25. dubna od 17 hodin – „Posezení s trampskou a country písničkou“ – Hudební vystoupení části tzv. osadního šramlu spojených osad v sestavě šerif Radek kytara, Pepa baskytara, a tři dědci ze Bzí Olda kytara, Honza housle, Zdeněk banjo .


pondělí 10. června od 19,30 hodin – „The Beatles Veteran Club – koncert jičínské skupiny

Líbil se vám článek? Zalinkujte jej!
Tisknout


Adus s.r.o.

RSS feed
Mapa webu
Validátor
© 2024 Autokaleidoskop.cz Všechna práva vyhrazena.
Partneři: Auto ESA - váš spolehlivý autobazar